nogomet

nogomet, finalna utakmica Lige prvaka Bayern – Valencia, Milano 2001.

nogomet, pehar za pobjednika u Ligi prvaka

nogomet, Hrvatska reprezentacija nakon osvajanja brončane medalje na Svjetskom prvenstvu, Pariz 1998.

nogomet, znak FIFA-e za 100. godišnjicu

nogomet, pokal za osvajanje prvaka svijeta
nogomet, športska igra između dviju ekipa s po 11 igrača (vratar i deset igrača u polju). Igra se odvija na pravokutnom igralištu dugom 90–120 m i širokom 45–90 m. Utakmica traje 2×45 minuta, a između poluvremena je odmor od 15 minuta. Ekipe nastoje loptu, dodavajući je nogama ili glavom, ubaciti u protivnička vrata (široka 7,32 m i visoka 2,44 m). Pobjeđuje ekipa koja postigne više pogodaka, a utakmica može završiti i neriješeno. Ako je prema propozicijama natjecanja predviđeno da treba utvrditi pobjednika, igraju se produžeci 2×15 minuta. Ako je i nakon njih rezultat neriješen, izvode se jedanaesterci. Utakmicu vode glavni i dva pomoćna suca. Početni udarac izvodi se s centra. Ako lopta prijeđe uzdužnu liniju igrališta, izvodi se aut. Ako momčad izbaci loptu izvan svoje poprečne linije, suparnik izvodi udarac iz kuta. Zaleđe (ofsajd) nedopušten je položaj igrača u napadu, kada u trenutku primanja lopte nema ispred sebe jednoga suparničkog igrača u polju. Glavni sudac kažnjava prekršaje dosuđivanjem kaznenih, slobodnih i indirektnih udaraca, a igračima dodjeljuje opomene, žute i crvene kartone. Prvu igru nalik nogometu, cu-ki, igrali su Kinezi 2700. pr. Kr. U starom vijeku u Grčkoj se igrao episkyros, a u Rimskom Carstvu harpastum. Japanci igraju kemari od VII. st. U Italiji se od XVI. st. igra firentinski i padovanski nogomet. Od početka XVIII. st. Engleskom se širi igra football s neodređenim pravilima. Jedan dio poklonika te igre njegovao je rugby running game, gdje se lopta pretežno nosila rukama, a u tzv. dribbling game igralo se nogama. Prvi klubovi potonjega načina igre osnovani su 1855. u Sheffieldu i Cambridgeu. Prvi nogometni savez (Football Association) osnovan je u Londonu 1863. Međunarodna nogometna federacija FIFA (Fédération Internationale des Football Associations) osnovana je 1904. u Parizu. Krovna europska nogometna organizacija UEFA (Union Européenne des Football Associations) utemeljena je u Baselu 1954. Nogomet je na programu Olimpijskih igara od 1908. Prvenstvo svijeta u nogometu održava se od 1930., a prvenstvo Europe od 1960. Kup europskih prvaka (KEP) igra se od 1956., a Kup pobjednika kupova (KPK) od 1961. Kup UEFA, prvi put odigran 1971., prije se nazivao Kup velesajamskih gradova, koji se igrao od 1958. Prvi klubovi u Hrvatskoj, Hrvatski akademski športski klub (HAŠK) i Prvi nogometni i športski klub (PNIŠK) osnovani su 1903. U časopisu Šport Mirko Kovačić je 1896. prvi objavio nogometna pravila. PNIŠK je 1. X. 1905. odigrao prvu međunarodnu utakmicu u Budimpešti protiv FTC-a (1:11). Prvu utakmicu između dvaju hrv. klubova odigrali su 3. XII. 1905. u Rijeci PNIŠK i Club Atletico (4:3). Dva ponajbolja hrvatska nogometna kluba, Hajduk (Split) i Građanski (Zagreb), osnovani su 1911. Početkom rada Hrvatskoga nogometnog saveza (HNS) smatra se osnivanje nogometne sekcije (13. VI. 1912) u Hrvatskom športskom savezu. Prvo hrvatsko prvenstvo u nogometu odigrano je u sezoni 1912/13. Hrvatski klubovi prvaci državnih prvenstava u međuratnom razdoblju bili su Građanski (1923., 1926., 1928., 1937. i 1940), Hajduk (1927. i 1929), Concordia (1930. i 1932) i HAŠK (1938). Prvu utakmicu hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je u Zagrebu sa Švicarskom 2. IV. 1940 (4:0). Na državnim prvenstvima (1945–91) najviše uspjeha imali su Hajduk (prvak 1950., 1952., 1955., 1971., 1974., 1975. i 1979) i Dinamo (prvak 1948., 1954., 1958. i 1982). Hrvatski nogometni savez primljen je 3. VII. 1992. u članstvo FIFA-e, a prva reprezentativna utakmica u Republici Hrvatskoj odigrana je 17. X. 1990. sa SAD-om (2:1). Hrvatsko nogometno prvenstvo i kup igra se od 1992. Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu 1998., a najveći uspjeh postigla je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018., osvojivši drugo mjesto.